Návštěva v zemi sýrů a jízdních kol

Autor: RNDr. Jaroslav Kocman <kocman(at)ghb.cz>, Téma: Informace, Vydáno dne: 11. 11. 2014

Tentokrát až po šesti letech měli studenti gymnázia možnost navštívit nizozemské město Brielle. Tato akce se v minulosti konala vždy každé čtyři roky a i letos byl program nesmírně bohatý!

Tentokrát až po šesti letech měli studenti gymnázia možnost navštívit nizozemské město Brielle. Tato akce se v minulosti konala vždy každé čtyři roky a i letos byl program nesmírně bohatý!
sobota - neděle 13. - 14. září 2014

V sobotu v 9 hodin večer jsme se vydali na dlouhou cestu (1125 km) do Holandska. Ještě tu noc jsme přejeli hranice s Německem a dopoledne dalšího dne nás už vítal Kolín nad Rýnem. Mohutná katedrála svatého Petra, jejíž štíhlé věže se vypínají do výšky 175 metrů opravdu stála za vidění! Odvážnější z nás mohli vyšlapat 509 schodu a podívat se na město z ptačí perspektivy. Po dvou hodinách jsme pokračovali. Okolo čtvrté hodiny odpoledne jsme konečně dorazili do Brielle. Ve škole jsme dostali malé občerstvení a rozřadili nás do rodin. Na seznámení jsme měli celé odpoledne.(Soňa Hanzlíková)


pondělí 15. září 2014 – Rotterdam

V pondělí ráno o půl deváté jsme nasedli do autobusu a vyrazili směrem Kinderdijk, kde jsme se projeli na lodi a podívali na větrné mlýny. Pokračovali jsme do Rotterdamu. Od našich průvodců jsme se dozvěděli, že Rotterdam byl za 2. světové války skoro celý rozbombardován, takže ho v podstatě od základů postavili znovu podle “amerického vzoru” (široké ulice, vysoké budovy). Viděli jsme původní přístav, byty ve tvaru krychle postavené na špičku nebo třeba první mrakodrap v Evropě. Mě osobně se nejvíce líbila moderní architektura. Praha je sice krásná, ale moc mrakodrapů, nebo širokých vodních kanálů nemá. Po naší prohlídce centra Rotterdamu jsme rychlovýtahem vyjeli na Euromast (vyhlídková věž) a na vše se mohli podívat pěkně z výšky. Po návratu k našim hostitelským rodinám, jsme se navečeřeli a vyrazili na společný bowling. (Robin Sitař)


úterý 16. září 2014 – Rotterdam

V Brielle jsme byli rozděleni do tří skupin. Po rozdělení jsme vyrazili na prohlídku města. Po prohlídce jsme jeli na projížďku lodí inspirovanou „sea beggers“, což byla skupina pirátů, která osvobodila Brielle od španělské nadvlády. Po prohlídce jsme byli pozváni na radnici. Tam nám zástupce starostky stručně poděkoval, že jsme přijeli, pověděl, jak a proč se jezdí na tento výměnný pobyt a každému předal malý dárek na poděkovanou. Nakonec jsme měli volný čas na prohlídku města a nakupování. (Martin Hajný)


středa 17. září 2014 – Den Haag

Brzy ráno jsme vyrazili na cestu do Haagu. Tam jsme se přesunuli do budovy parlamentu, kde jsme se dozvěděli plno věcí týkajících se nizozemské politiky a historie. Navštívili jsme také dolní komoru parlamentu, kde jsme všechno dění mohli sledovat z vyvýšené tribuny. Poslanci horečně rokovali o tom, co den před tím pronesl král. Když jsme se dost vynadívali na parlament a krásy politické čtvrti, zamířili jsme k autobusu. Ten nás zavezl ke kinu Omniversum, kde byla příležitost zhlédnout film a nakoupit sladkosti. Cestou do Brielle jsme se ještě zastavili v Madurodamu podívat se na ohromující zmenšené Holandsko. Večer nás čekala večeře v restauraci Lotus. (Jan Šimůnek)


čtvrtek 18. září 2014 – Zeeland

Lehací kola se mi moc líbila. Pán to vysvětloval jako velmi primitivní věc, ale zas tak primitivní to nebylo. Myslím si, že první jízda byla pro všechny utrpením. Pak už se ale jezdilo jako na normálních kolech. Na lehacích kolech bylo horší jen to držení rovnováhy. Každopádně se mi to velice líbilo a byla jsem ráda, že jsem ani jednou neskončila na zemi. (Anna Krovová)


pátek 19. září 2014 – Aalsmeer, Amsterdam

Ráno ještě za mlhy jsme se vydali na dlouhou cestu. Když jsme dorazili do Aalsmeer, překvapilo nás, že budova, v níž se nachází květinová burza, zabírá plochu velkou téměř jako 220 fotbalových hřišť. Uvnitř jsme spatřili dlouhé řady regálů s kytkami. Pokračovali jsme dál, kde jsme spatřili na vlastní oči květinovou burzu. Na konci prohlídky jsme se zastavili ještě u obchodu s tulipány a jinými květinami. Mnoho z nás si koupilo cibulky tulipánů. Tím skončila naše prohlídka květinové burzy. Ovšem my jsme pokračovali do Amsterdamu. Tam jsme se projeli po zdejších kanálech (grachtech). Po skončení plavby jsme se přesunuli ke královskému paláci, kde jsme dostali volno na oběd. Poté jsme se vydali do útrob královského paláce. Palác byl bohatě zdoben a na každém kroku nám milá průvodkyně vyprávěla o tom, jaké poselství chce daná socha či sousoší předat lidem, kteří vejdou do paláce. Byli jsme i v místnosti, ve které královna, dnes již princezna, podepsala papíry potvrzující její rezignaci z královského trůnu. Na konci prohlídky jsme si udělali společnou fotku i s naší průvodkyní. Pak jsme dostali rozchod. Při přechodu k autobusu nás pan průvodce vedl hříšnou uličkou. Díky nim je Amsterdam věhlasný. Po návratu jsme byli na rozlučkovém večírku s grilováním. (Cai Yang)


sobota - neděle 20. - 21. září 2014

V sobotu 20. září se celá naše skupina sešla na odjezdovém parkovišti. Proběhlo poslední společné focení a všichni se loučili. V 10 hodin jsme naskákali do autobusu a vydali se na předlouhou cestu zpět. Nemohli jsme si odpustit malou zastávku v německých Cáchách. Symbolem města je katedrála Panny Marie, kam se mohl jít podívat, kdo chtěl. Poté jsme pokračovali už bez zastávky do Česka. Okolo třetí hodiny ranní jsme konečně dorazili do Havlíčkova Brodu, kde už na nás čekaly naše rodiny, a dobrodružství bylo u konce. (Soňa Hanzlíková)


(Autoři fotek: Robin Sitař, Cai Yang a Martin Kamerling)