Mistrovství světa v házené středních škol

Autor: Mgr. Monika Sedláčková <sedlackova(at)ghb.cz>, Téma: Sport, Vydáno dne: 06. 07. 2014

20. 6. 2014 odletěl házenkářský tým dívek Gymnázia Havlíčkův Brod do tureckého města Trabzonu, kde se konalo Mistrovství světa v házené středních škol.

Cesta do místa konání byla příjemná, leč snad trochu dlouhá. Do postelí jsme se dostaly okolo 4 hodiny ranní a již po obědě jsme odjížděly k našemu prvnímu zápasu, kde naším soupeřem bylo domácí Turecko A, které celý turnaj později vyhrálo (z neznámých důvodů, nám pořadatelé přeházeli všechny zápasy). První poločas byl vyrovnaný (10:15), zejména na začátku jsme turkyně hodně trápily. V druhém poločase nám ale odešla střelba, čehož domácí tým využil k bezvadným trhákům a tím si vybudoval pohodlný náskok, který postupně navyšoval. Nakonec jsme prohrály 13:37.

V dalším zápase jsme narazily na hráčky z Rakouska, které jako většina ostatních škol, byly ze sportovní školy se specializací na házenou. I v tomto zápase jsme se trápily střelecky, a tak i na pohled vyrovnaný zápas skončil vysokým rozdílem 14:32.

Třetí zápas ve skupině jsme sehrály s týmem Nizozemska. V tomto utkání se hrálo o čtvrté postupové místo ze skupiny. Začaly jsme výborně a poločas jsme vyhrály 13:7. V druhé půly jsme ovšem začaly opět střílet mimo bránu a spolu se zvláštním rozhodováním pánů rozhodčích (to bylo možné sledovat po celý turnaj) jsme zápas ztratily a tím si zkomplikovaly cestu ze skupiny. Prohrály jsme 20:22.

Posledním soupeřem v naší skupině B byla Francie. V tomto utkání jsme zaspaly začátek zápasu, kdy na nás hráčky Francie vlétly a vybudovaly si dostatečný náskok, který si udržely po celou dobu zápasu. Prohrály jsme 20:32.

Tato porážka nás odsunula do skupiny, která hrála o 17. - 22. místo. Prvním soupeřem v této skupině bylo Lucembursko. Poločas byl vyrovnaný, 14:15, ale pak nám došly síly a v koncovce jsme zápas ztratily 23:30. I zde se na výsledku velmi podepsal špatný výkon rozhodčích. Naše hráčky byly vyloučeny 5x, soupeřky ani jednou.

Dalším soupeřem nám bylo Řecko. Zde jsme se konečně dočkaly vítězství. Zápas jsme skvěle rozehrály a vybudovaly si několika brankový náskok. Nakonec jsme vyhrály 22:21.

Posledním zápasem bylo utkání s Makedonií, o kterém jsme ani nevěděly, že ho máme hrát. Zápas byl po celou dobu vyrovnaný, ale ke konci zápasu jsme byly opět několikrát vyloučeny, a tak jsme zápas prohrály 23:21.

Pokud mám celý turnaj za náš tým, který hrál ve složení Karolína Brožová 3.D, Barbora Kubalová 3.D, Lenka Netopilíková 3.D, Alexandra Satrapová 7.A, Kateřina Dolejší  7.A, Kateřina Klempířová 6.B, Kateřina Libusová 1.D, Jitka Brožová 1.D, Anna Říhová 1.C, Klára Nováková 5.A a Pavlína Jindrová 4.A, shrnout, byl to týden plný neobvyklých zážitků. Organizace turnaje nebyla úplně nejlepší, zjistily jsme, že mnoho lidí v Turecku mluví pouze turecky, že dopravní předpisy zde moc nedodržují a hlavně, že vše je no problem (což ne vždy platilo). Že když chcete k moři, tak si to musíte zaplatit, ale že i zde jsou příjemní lidé (náš pan řidič a slečna průvodkyně).

Celkově to byl ale pohodový týden a i přesto, že jsme se neumístily v popředí, naše studentky podaly skvělé výkony a byly úžasné. Nesmíme zapomenout, že hrály proti sportovním školám, kde házená je povinný předmět.

Turnaj vyhrály domácí hráčky Turecka, druhé skončily dívky ze Slovinska a třetí hráčky  Maďarska.

Mezi chlapci vyhráli hráči z Německa, druzí byli Brazilci a třetí místo obsadili hráči Dánska.