Surrealistická „Malířovna 2014“ 5. ročník družebního výtvarného kurzu GHB a GYMVR

Autor: Mgr. Daniel Koráb <korab(at)ghb.cz>, Téma: Výtvarná výchova, Vydáno dne: 18. 06. 2014

Naše gymnázium, ve spolupráci s Gymnáziem ve Vrchlabí, nabídlo již po páté svým studentům výjimečnou akci – týdenní výtvarný kurz. 

Surrealistická „Malířovna 2014“

5. ročník družebního výtvarného kurzu GHB  a GYMVR

 

Naše gymnázium, ve spolupráci s Gymnáziem ve Vrchlabí, nabídlo již po páté svým studentům výjimečnou akci – týdenní výtvarný kurz. Každý předešlý ročník kurzu byl vždy věnován významným výtvarníkům regionu (Jan Zrzavý, Bohuslav Reynek), nebo zaměřen na určité téma (krajinomalba, impresionismus). Tentokrát jsme sáhli po pestřejším a imaginativnějším inspiračním zdroji – surrealismu. Bylo to proto, že jsme se surrealismem zabývali o výtvarné výchově, v přípravě na školní akademii a také kolegové se studenty v recitačně-hudebním pásmu. Devatenáct studentů obou gymnázií si tak tak mohlo vyzkoušet rozmanité techniky, objevené právě surrealisty, shlédnout mnoho inspirujících filmových ukázek, prezentací, slyšet, vidět a „kousat“ avantgardní poezii.

   Statek „Malířovna“ nás opět uvítal romantickým pohledem na cestu linoucí se malebnou krajinou pastvin a remízků, končící v lůně bílých stavení uprostřed samot. Procházejíc pod magickým  nápisem „Malířovna“,  vstoupili jsme do týdne přetékajícího výtvarným uměním a surrealistickou fantazií. Ukázka tvůrčího kvasu týdne; v neděli  buřtový týmový oheň s rozdělením služeb surrealistů, film Valérie a týden divů,  pondělí zas ke snídani automatická kresba v dikci psychidelické  hudby Pink Floyd, k svačině společná kresba a jako zákusek prezentace o Ernstových frotážích, po té vlastní frotáže. Večer nás rozcuchala avantgardní poezie v komponovaném hudebně-recitačním pořadu kolegů a studentů GHB – „Posléze Tě nad starým světem tím už jímá únava aneb V mrtvém listí!“. Kolážové úterý je slepené opět Maxem Ernstem. Malířovna se mění na proužkovaný černobílý svět rytin Gustava Dorého. Odpoledne  dychtivě  napínáme plátna, připravujeme desky na závěrečnou malbu a večer nás úplně animovaně spolkne filmař Jan Švankmajer. Středa - přírodninám a kuřatům běda! Hledali jsme v lese, hledali jsme všude, abychom posléze z nalezeného sestavili objekt –bytost v duchu Švankmajerových surrealistických kabinetů a to byla poslední přípravná technika na finální malbu. Středeční odpoledne nám ke skicování budoucích obrazů zahrála absurdní divadlo budoucí grilovaná kuřata. Hrála se pohádka O veliké řepě v surrealistickém pojetí, mňam. Závěrečný čtvrteční den se malovala  akrylem na plátno, karton  či sololit, finální verze surrealistického návrhu s využitím všech inspirací a prací předešlých dní; večer jsme zakončili bodypaintingem a fluorescentní noční společnou malbou. Za veškeré množství skvělého výtvarného materiálu  děkujeme velkorysému tradičnímu  příspěvku Sdružení rodičů a přátel gymnázia HB a obchodu U Sedmi barev. V pátek jsme si do sešítku zapsali poslední surrealistický sen, zapřáhli Andaluské psy a odjeli. Za námi zůstala Malířovna a týden divů. Surrealisticky divit se můžete s námi na výstavě, která proběhne na podzim letošního roku.