Jak bylo v Los Angeles

Autor: Mgr. Zuzana Šimůnková <simunkova(at)ghb.cz>, Téma: Projekty a exkurze, Vydáno dne: 26. 05. 2014

Spolu s dalšími šesti pedagogy a třinácti studenty z celé republiky jsem se zúčastnila týdenní cesty do Los Angeles. Hlavním bodem programu byla návštěva studentské soutěže Intel ISEF, čas ale zbyl i na další zajímavý program.

ISEF 2014


Spolu s dalšími šesti pedagogy a třinácti studenty z celé republiky jsem se zúčastnila týdenní cesty do Los Angeles. Hlavním bodem programu byla návštěva studentské soutěže Intel ISEF, čas ale zbyl i na další zajímavý program.

Intel ISEF 2014

Intel International Science and Engineering Fair, jak zní anglický název akce, je největší světovou soutěží studentských prací v oblasti přírodních věd. Koná se v USA každoročně koncem května, letos se 1700 finalistů sešlo v Los Angeles.

ISEF 2014

Naše republika měla také zastoupení šesti studenty, kteří byli vybraní za své úspěchy v národních soutěžích. Je velkým úspěchem našich studentů i celé České republiky, že tři z nich - Aranka Hrušková, Robin Kryštůfek a Marek Novák - se umístili na stříbrné příčce ve svých oborech i na této celosvětové soutěži, přičemž Marek Novák zopakoval svůj loňský úspěch. Více se o jejich projektech dočtete v článku na serveru novinky.cz.

ISEF2014

ISEF2014

ISEF2014

Členové naší výpravy nesoutěžili, ač to byli studenti s celostátními úspěchy - jejich účast byla hlavně motivační, stejně tak, jako účast vybraných učitelů. Na soutěž jsme se mohli podívat až v čase, kdy byla přístupna veřejnosti, ale i tak byly dojmy všech účastníků velmi silné. Vždyť nechat si vysvětlit podstatu alespoň některých projektů z oblasti matematiky, fyziky, biologie, robotiky a mnoha dalších oborů přímo jejich autory pocházejícími z celého světa byl opravdu zážitek.

Los Angeles

Také další program úzce souvisel s přírodními vědami - navštívili jsme hvězdárnu, akvárium, technické muzeum a další místní zajímavosti. Při tom všem se nám povedlo dostat se i na nejznámější místa tak rozlehlé aglomerace, jakou Los Angeles je (Holywoodský bulvár, pláž Long Beach). Přitom jsme potkávali architektonické unikáty - vždyť v tomto městě studovalo mnoho známých architektů. Nejvíce zaujme asi budova Music Hall, nezvyklá je i místní moderní katedrála.


ISEF 2014

Hvězdárna


Model Hubblova vesmírného dalekohledu

Měsíční kamínek

Expozice Endeavour

Raketoplan

Oceán

Music Hall

Katedrála

Radnice

I přes velkou dálku, dlouhý let a devítihodinový časový posun se nám povedlo přinést si nezapomenutelné zážitky. Organizátorům evropského projektu Ústavu informatiky Akademie věd s názvem 100 vědců do škol, jehož vyvrcholením akce byla, patří velký dík.

spolecna

Autorem fotografie je vedoucí akce Mgr. Roman Neruda, CSc. z Ústavu informatiky AV ČR.

Hollywood-ghb

Stopu našeho gymnázia jsem zvěčnila na chodníku slávy v Hollywoodu - na mé cestě mě provázel jeden z prvních výtisků naší nové školní 3D tiskárny. Tímto děkuji vedení naší školy, že mi umožnilo se tohoto výjezdu zúčastnit.

Z. Šimůnková