Literární kurs 2014

Autor: Mgr. Aleš Říman <riman(at)ghb.cz>, Téma: Český jazyk, Vydáno dne: 01. 04. 2014

Zveme všechny zájemce na informační schůzku číslo 1, která proběhne v pondělí 7. 4. 2014 o velké přestávce v učebně UTA ve třetím patře!Je to neuvěřitelné, ale blíží se již jubilejní pátý ročník literárního putování dramatickými kraji Čech a Moravy. Od roku 2010 uplynulo moře vody, žádný z účastníků první pouti už není mezi studenty GHB, ale vždy se nám podařilo oslovit adepty nové a velice doufáme, že tomu tak bude i letos.

Pro vás, kteří ještě nevíte: kurs je určen zájemcům o literaturu, kteří se zároveň dovedou utkat s úskalími spojenými s šestidenním pochodem českou divočinou. Spíme pod stany, které si po celou dobu neseme v batohu na zádech, stejně jako spacáky, karimatky, vodu, jídlo a podobně. Rozpočet si hlídá každý sám (počítejte cca 300 kč na dopravu, na stravu tolik, kolik projíte za šest dnů, nějakou rezervu na případné spaní v kempech). Celkově ujdeme 80 – 100 kilometrů, záleží na počasí. Krom toho po celý týden čteme a nasloucháme textům spjatým s konkrétní krajinou, kterou procházíme. A v neposlední řadě se jimi necháváme inspirovat pro vlastní tvorbu.

Zúčastnit se mohou studenti vyššího gymnázia, zcela výjimečně bereme fyzicky zdatné kvartány (pochopitelně musejí mít i nějaké literární sklony). Vyrážíme v neděli 8. 6. ráno a vracíme se pravděpodobně v pátek 13. 6. večer (ještě zvažujeme sobotní dopoledne). Kurs již třetím rokem vedou zasloužilí zálesáci a outdooroví specialisté GHB Aleš Říman a Josef Secký.

Pro letošek nás neutuchající touha po dobrodružství zavede na samou hranici Čech a Moravy a odtud k srdci moravských zemí, tedy Brnu. Půjdeme z města Poličky přes Jimramov a Bystré u Poličky až k Boskovicům a Kunštátu a odtud pak přes propadliny a kaňony Moravského krasu a údolím řeky Svitavy k Brnu, končit bychom chtěli symbolicky v branách kláštera Porta coeli v Předklášteří u Tišnova. Je tedy více než jasné, že nás krom jiného čekají setkání s Terézou Novákovou, bratry Mrštíky, Ludvíkem Kunderou, S. K. Neumannem, Rudolfem Těsnohlídkem, Jiřím Mahenem, ale – a to především – s dílem jednoho z našich největších básníků, Františka Halase. Kdo by nechtěl u mlýna na ponorné řece číst v knize lesů, vod a strání, kterak si liška Bystrouška slíbí, že se tam vrátí? Nechat si uvařit Mrštíky tak silnou kávu, že by porazila i Jánošíka? A u toho se za totálního kuropění ptát: „A co?“


Přihlaste se všichni, vemte si spacák, celtu a pytel, vyřežte si do svého točeňáku kanadskou růži z Texasu, snad nebudou tentokrát povodně jako loni.

Těšíme se na vás v pondělí 7. 4. 2014 o velké přestávce v učebně UTA. V případě, že se nemůžete informační schůzky zúčastnit, kontaktujte nás na facebookovém profilu akce (Literární kurs 2014), případně mailem (riman@ghb.cz).