God dag, Norge!

Autor: Mgr. Hana Kvášová <hanakv(at)centrum.cz>, Téma: Informace, Vydáno dne: 16. 09. 2013

Zamračeno, zima a déšť vyprovázely v neděli 25. 8. 2013 sedmičlennou skupinu účastníků školní expedice Norsko 2013 při odjezdu z Havlíčkova Brodu. Během nočního přejezdu Německa bylo znát na tvářích Verči, Gábiny, Daniela, Žanety, Michala a Markéty napětí a mírné obavy z následujících 14 dní. Podle zpráv bylo v Norsku v předchozích týdnech deštivo a zima. Všichni jsme si v duchu kladli otázky: „Jak bude? Zvládnu celodenní přechody horských hřebenů? Jaké bude jídlo? A co spaní ve stanu? Ale už při rozednění a příjezdu do města Sassnitz na ostrově Rujána modrá obloha a slunce naše obavy prozatím rozptýlily. A během celého pobytu v Norsku už jsme k nim neměli důvod. Jak napsala jedna účastnice – „ Vyšlo nám prostě všechno.“ A já dodávám: „StoprocentněJ“.

Zamračeno, zima a déšť vyprovázely v neděli 25. 8. 2013 sedmičlennou skupinu účastníků školní expedice Norsko 2013 při odjezdu z Havlíčkova Brodu. Během nočního přejezdu Německa bylo znát na tvářích Verči, Gábiny, Daniela, Žanety, Michala a Markéty napětí a mírné obavy z následujících 14 dní. Podle zpráv bylo v Norsku v předchozích týdnech deštivo a zima. Všichni jsme si v duchu kladli otázky: „Jak bude? Zvládnu celodenní přechody horských hřebenů? Jaké bude jídlo? A co spaní ve stanu? Ale už při rozednění a příjezdu do města Sassnitz na ostrově Rujána modrá obloha a slunce naše obavy prozatím rozptýlily. A během celého pobytu v Norsku už jsme k nim neměli důvod. Jak napsala jedna účastnice – „ Vyšlo nám prostě všechno.“ A já dodávám: „StoprocentněJ“.

Norsko je vyspělá a velice pokrokové země. Bez zbytečného zdržování se krádežemi a bezohledností se stává jedním z míst, do kterých bych se chtěl jednou vrátit. Něco takového jsem ještě neviděl.     Michal Šenk, 6.A

Norsko - drsná země, toto spojení zná mnoho lidí, ale strávit tady 14 dnů je zážitek na celý život. Za chladné noci přemýšlíte, co na vás čeká další den, ale pokaždé to byly zážitky nad naše očekávání. Celodenní výstupy na zasněžené vrcholky, brodit se pod vodopády, sledovat pižmoně, dotknout se ledovce a plout po sluncem zalitém fjordu to vše se nám vrylo do srdcí. Máme už jen jediné přání, vrátit se zpět se stejnou partou trollů!                           Žaneta Rezková, 6.A

Poznávací zájezd do Norska se mi velmi líbil. Vyšlo nám všechno. Výborný kuchař, průvodkyně, řidiči, náš dozor, skvělý kolektiv a nádherné počasí.  Tento typ zájezdu byl můj první. Nejvíce mě v Norsku zaujala příroda. Ať už to byly peřeje, vodopády nebo ledovcové údolí, kde jsem se dotkla druhého největšího ledovce v Evropě. Během naší cesty jsme podstoupili dva namáhavé výšlapy. Ale stálo to za to, výhled na okolní krajinu byl fantastický. Moc jsem si to užila.                    Veronika Švecová, 3.A

 

Norsko pro mě bylo skvělým zážitkem. Navíc se sešel super kolektiv. Norové byli velice hodní a vstřícní. Celý zájezd byl suprový až na zdlouhavé cesty busem. Kdyby byla možnost, jistě se tam vrátím.  Gabriela Valtošová, 3.A

 

A co se nám všem vlastně tak moc líbilo? Vraťte se na chvíli s námi.

25. 8. 2013 – odjezd expedice přes Bystřici nad Pernštejnem, Havlíčkův Brod a Humpolec do Německa

26. 8. 2013 – tříhodinový trajekt z Rujány do švédského Trelleborgu, prohlížíme si městský park a pevnost. Přejíždíme do Norska.

27. 8. 2013 – první norská zastávka v Lillehammeru, dějišti ZOH 1994, prohlídka skokanských můstků (…jak to, že je vše volně přístupné a přitom neponičené…), skanzenu lidové architektury Maihaugen (…inspirace pro rožnovský skanzen…), zastávka a káva v městečku Ringebu (…první sloupový dřevěný kostel během naší cesty…) a Hjerkinn - první z norských kempů. Také první z našich skvělých večeří připravená kuchařem Tondou (..škoda, že nechce nastoupit do naší školní jídelny L…).

28. 8. 2013 - první den v norské přírodě  - NP Dovrefjell a pozorování pižmoňů, vyhlídka na nejvyšší vrchol Snøhetta. Cesta údolím Romsdalem se zastávkou u Trollveggen, nejvyšší kolmé skalní stěny Evropy.  Ubytování v kempu na břehu řeky Raumy s výhledem na vrchol Nesaksla.

29. 8. 2013 - výstup na vrchol Nesaksla (800 výškových metrů na necelých dvou kilometrech nás pěkně potrápilo. A někteří z nás si ověřili, že když má člověk pocit, že neudělá už ani krok, ve skutečnosti má ještě sil na rozdávání J A i když tomu už skoro nevěří, i tenhle kopec jednou skončí). Jako sladká tečka na závěr dne Trollstigen, legendární úzká silnice s 11 serpentýnami a krátká plavba přes Storfjorden.

30. 8. 2013 – probuzení v kempu Solvang bylo doslova mrazivé, stany balíme nejrychleji z celé expedice a po snídani se vydáváme do města Geiranger . Během cesty autobusem rozmrzajíce posloucháme průvodkyni Elišku a zdráháme se věřit jejímu povídání o pěstování meruněk a třešní v údolí stejnojmenného fjordu. Geirangerfjord je jednou z mnoha památek Unesco v Norsku a plavba po něm při pěkném počasí je úžasná a člověk při ní může vidět i delfíny (…já je viděla, i když mi to moc lidí nevěří J) a třeba také domy na plošinách v příkrých svazích několik desítek metrů nad vodní hladinou, kde dříve rodiče přivazovali děti za nohu na provaz, aby se při hře nezřítili do vody. S fjordem  se odpoledne loučíme  pohledem z vyhlídkové plošiny Dalsniba, kde máme poprvé na dosah norské ledovce.

31. 8. 2013 – protože předpověď na další dny oznamuje zhoršení počasí, vydáváme se na velmi populární hřeben Bessegen k jezerům Bessvatnet a Gjende. Je to první místo, kde potkáváme více lidí. Je sobota a kromě turistů ze zahraničí se do hor vydávají také Norové, kteří přírodu milují a tráví v ní mnoho volných chvil (…a přesto je pořád všude čisto…). Zase máme štěstí, je vysoká dohlednost a můžeme pozorovat Glittertind a Galdhøpiggen, nejvyšší hory NP Jotunheimen i celého Norska. Taky doufáme, že uvidíme divoké soby, ale bohužel jsme narazili jenom na sobí stopy. Ale i tak jsme prožili v Norsku další krásný den.

1. 9. 2013 – sníh, nízké teploty a déšť doprovází náš výlet po staré obchodní stezce Sognefjellsveg a zkracují pěší túru v okolí plošiny Turtagra. Aspoň máme dost času pozorovat norskou flóru. Bystřická skupina každý den měří nadmořskou výšku, teplotu vzduchu a vody a pH vody na místech, která navštěvujeme. Máme k dispozici také výsledky rozborů vzorků vody z expedice před 10 lety a ty jenom potvrzují, že pít můžeme z každého potůčku, který potkáme. Zastavujeme se ve městě Lom, prohlížíme jeden z nestarších sloupových kostelů v Norsku a objevujeme místní pekárnu, ke které nás přivádí nádherná vůně čerstvě upečených koláčů. Ani se nesnažíme odolávat a na chvíli vytváříme spolu s dalšími zákazníky dlouhou frontu.

2. 9. 2013 – no, trošku si vzpomeneme na to, že v Čechách začíná nový školní rok, ale zdá se, jakoby se nás to netýkalo. A pak už nás pohltí NP Rondane a krásná cesta k jezeru Rondvatnet. Užíváme si sluníčka, fotíme jak o život (…a konečně věříme tomu, že ta místa, z těch katalogových fotek, skutečně existují a jsou snad ještě krásnější…) a dokonce nacházíme jednu z  vzácných a chráněných rostlin – ostružiník morušku. Dotazy na zítřejší program nechává průvodkyně Eliška bez odpovědi. Přemýšlíme, co nás zítra čeká a jdeme do města Vagamo nakupovat dárky domů.

3. 9. 2013 – po snídani se loučíme s  Vagamem, kde jsme tři dny bydleli a projíždíme celou obchodní stezku Sognefjellsveg směrem na západ, z hor sjíždíme u Lustrafjordu a teď už všichni podle ukazatelů u silnice víme, že jedeme k jednomu z více než dvaceti ledovcových splazů ledovce Jostedalsbreen. Autobus zastavuje u informačního centra a my se vydáváme na dvouhodinovou cestu k samotnému Nigardsbreenu. Už z dálky můžeme vidět „modré chapadlo“ ledovce kroutící se dolů údolím. Důkazy tání ledovců a oteplování planety vidíme na mapkách z informačních tabulí i na fotce z roku 2003, kterou tady tenkrát pořídila účastnice letošní expedice a také všude kolem sebe. Obcházíme ledovcové jezero a dostáváme se až k čelu ledovce. I z blízka je krásně modrý.

4. 9. 2013 – přejíždíme do jižního Norska, po cestě zastavujeme u vodopádů a v městečku Gol. Do Osla přijíždíme odpoledne a čas využíváme k prohlídce Muzea lodi Fram a Muzea vikingských lodí. Stany stavíme v kempu na okraji Osla pod skokanskými můstky Holmenkollen.

5. 9. 2013 – poslední den v Norsku trávíme prohlídkou hlavního města. Navštěvujeme známou radnici, pevnost Akershus, Nobel Peace Center, areál královského paláce, parlament. Moc se nám líbí opera i norské „Le Defénse“ - čtvrť Tjuvholmen. A pak už nás čeká jenom cesta domů. Těšíme se. To ano, ale…současně už teď chceme zpět do Norska!

 

Expedice se zúčastnili žáci a studenti těchto škol se svými pedagogy:

Gymnázium dr. Aleše Hrdličky, Humpolec

Gymnázium Havlíčkův Brod

ZŠ Hradská, Humpolec

ZŠ Nádražní, Bystřice nad Pernštějnem