Prevence dědičných chorob - nabídka přednášky a bezplatného testování

Autor: Mgr. Pavla Kotnová <kotnova(at)ghb.cz>, Téma: Biologie, Zdroj: kotnova, Vydáno dne: 13. 05. 2012

V pondělí 28. května 2012 se na našem gymnáziu uskuteční přednáška na téma Prevence dědičných chorob. Současně je studentům naší školy nabízena možnost nechat se otestovat pomocí molekulárně biologických metod na přítomnost vloh pro tři genetické choroby - cystickou fibrózu, dědičnou trombofilii a patologické střádání železa. Všechny tři  choroby jsou v české populaci poměrně časté, pro cystickou fibrózu je přenašečem každý 25-tý až 30 -tý občan ČR, pro dědičnou trombofilii je přenašečem každý 20-tý občan ČR, u patologického střádání železa dokonce každý 12-tý. Vzorky bude zpracovávat Laboratoř molekulární diagnostiky v pražské Nemocnici Na Homolce, která je také garantem projektu. Testování bude zcela uhrazeno z peněz projektu. Součástí projektu je také bezplatná konzultace se specialistou v případě pozitivního nálezu.



V pondělí 28. května 2012 se na našem gymnáziu uskuteční přednáška na téma Prevence dědičných chorob. Současně je studentům naší školy nabízena možnost nechat se otestovat pomocí molekulárně biologických metod na přítomnost vloh pro tři genetické choroby - cystickou fibrózu, dědičnou trombofilii a patologické střádání železa. Všechny tři choroby jsou v české populaci poměrně časté, pro cystickou fibrózu je přenašečem každý 25-tý až 30-tý občan ČR, pro dědičnou trombofilii je přenašečem každý 20-tý občan ČR, u patologického střádání železa dokonce každý 12-tý. Vzorky bude zpracovávat Laboratoř molekulární diagnostiky v pražské Nemocnici Na Homolce, která je také garantem projektu. Testování bude zcela uhrazeno z peněz projektu. Součástí projektu je také bezplatná konzultace se specialistou v případě pozitivního nálezu.


Přednášky a případného testování se mohou zúčastnit studenti 1. až 3. ročníku, dále pak studenti kvint až septim. U studentů mladších 18 let je pro testování nutný souhlas obou rodičů, ten doporučujeme i u studentů starších. Účast na přednášce studenty nezavazuje k následnému testování, to je individuální a zcela dobrovolnou záležitostí každého studenta a jeho zákonných zástupců.


Přednášejícím bude RNDr. Emanuel Žïárský, CSc., který je pracovníkem uvedené laboratoře v Nemocnici na Homolce. Projekt je určen pro studenty na Chrudimsku a Havlíčkobrodsku, prostředky projektu umožní otestovat maximálně 1000 osob. Pan Žïárský se mimo jiného věnuje také izolaci DNA z archeologických nálezů, přislíbil, že i na toto téma se v jeho přednášce dostane.


Pokud máte zájem zúčastnit se přednášky, získat bližší informace o testovaných chorobách a celém průběhu, pak se nahlašte v kabinetu biologie od středy 16. května do úterý 22. května. Obdržíte zde také vytištěnou verzi informací pro vás i rodiče.

Pokud by se mezi účastníky přednášky našel někdo, kdo má  větší zkušenost s natáčením, případně i stříháním videa, pak je zde také možnost natočit o akci dokument (možná bych zapůjčila i iPad :-).

Mgr. Pavla Kotnová