Studenti gymnázia opět v hrobce

Autor: PhDr. Hynek Bouchal, Ph.D. <bouchal(at)ghb.cz>, Téma: Výtvarná výchova, Vydáno dne: 22. 04. 2012

V pátek 27. dubna v 17 hodin proběhla vernisáž výstavy inzerováné pod názvem „Egyptské podzemí podruhé“...

V pátek 27. dubna v 17 hodin proběhla vernisáž výstavy inzerováné pod názvem „Egyptské podzemí podruhé“. Studenti Gymnázia Havlíčkův Brod společně se žáky Základní umělecké školy J. V. Stamice z Havlíčkova Brodu a studenty z Akademie – Vyšší odborné školy, Gymnázia a Střední školy uměleckoprůmyslové ze Světlé nad Sázavou doplnili totiž po čtyřech letech egyptskou hrobku v podzemí Muzea Vysočiny novými objekty, malbami a vizuálními efekty.

Slavnostní vernisáž, která se v Muzeu Vysočiny odehrála 8. 7. 2008 a jíž se zúčastnili egyptolog Mgr. Petr Onderka, velvyslanci Egypta a Súdánu v České republice a další vzácní hosté, zahájila výstavu, která se setkala s velkým zájmem veřejnosti. Nebylo tedy úplným překvapením, když po čtyřech letech od úspěšné realizace rekonstrukce hrobky Sennedjema bylo brodské gymnázium vyzváno pracovníky muzea k další akci.

Na výtvarných realizacích začaly pod vedením výtvarníka Dana Korába pracovat čtyři třídy gymnázia. Studenti ze sekundy připravují plastickou „armádu brouků Skarabeú“ (pet-art), první ročník vypracoval pohřební výbavu Sennedjema, konkrétně  velký sarkofág (polystyren-akryl), mumii, kanopy a dalších předměty z pohřební výbavy. Novou podobu získá i další část chodby, kde studenti ze druhého ročníku vytvořili (malba-akryl) malířskou kopii jedné prostory Sennedjemovy hrobky. Magický zážitek mohou divákům zprostředkovat mumie zvířat třídy kvinty B, které budou svítit z temnoty jednoho z výklenků podzemí. Návštěvníci si také budou moci prohlédnout a zahrát původní egyptskou hru Senet (B5, prima – egyptské hry) a obdivovat ukázku z Knihy mrtvých (kresba a kaligrafie na papyru), které pro ně vytvářejí studentky kvinty B.

Diváci tak budou mít možnost se znovu ocitnout v egyptské Deir el-Medině a na západním břehu Nilu, naproti Thébám, sestoupit do hrobky řemeslníka Sennedjema, kterému bylo za panování Ramesse II povoleno postavit si výpravnou hrobku.

Artefakty, které naši studenti připravili, si můžete prohlédnout v tomto našem prosincovém článku .