Na gymnáziu probíhá mezinárodní putovní výstava o hrůzách nacismu

Autor: PhDr. Hynek Bouchal, Ph.D. <bouchal(at)ghb.cz>, Téma: Základy společenských věd, Vydáno dne: 12. 04. 2012

Gymnázium Havlíčkův Brod ve spolupráci s Židovským muzeem v Praze a Anne Frank Stiftung pořádá mezinárodní putovní výstavu věnovanou Anně Frankové, jejíž deník je jedním z nejděsivějších varování před zvrhlostí nacismu a dalších politických i náboženských fanatismů. V článku nově najdete mj. fotoreportáž z vernisáže.

Gymnázium Havlíčkův Brod ve spolupráci s Židovským muzeem v Praze a Anne Frank Stiftung pořádá mezinárodní putovní výstavu věnovanou Anně Frankové, jejíž deník je jedním z nejděsivějších varování před zvrhlostí nacismu a dalších politických i náboženských fanatismů.

Výstava Anna Franková - odkaz pro současnost je českou verzí mezinárodní putovní výstavy nadace Anny Frankové v Amsterodamu, kterou doposud navštívilo přes pět milionů návštěvníků ve více než 32 zemích.

Cílem výstavy je podnítit návštěvníky k tomu, aby se zamysleli nad významem tolerance, lidských práv a demokracie v dnešním světě. Výstavě dominuje především příběh Anny Frankové a její rodiny, který je zasazen do kontextu světových událostí a historie holokaustu. Můžeme si také přečíst výpovědi očitých svědků tohoto období. Výstava se snaží vést návštěvníky k zamyšlení nad tím, v čem tkví podobnost a rozdíly mezi událostmi z minulosti, jako byla druhá světová válka a holokaust, a situací v dnešním světě. Každý návštěvník výstavy, který není hluchý k jejímu poselství, musí začít přemýšlet o základních společenských hodnotách, jako jsou tolerance, vzájemná úcta, lidská práva a demokracie a musí nutně pochopit, že stav věcí veřejných záleží na osobním postoji každého z nás.

Vernisáž výstavy se uskutečnila ve vestibulu gymnázia v úterý 10. dubna. Zúčastnili se jí mj. zástupci města Havlíčkův Brod v čele se starostou Janem Teclem. Ten ve svém projevu zdůraznil, že výstava s takto závažným tématem je přínosem jak pro studenty gymnázia, tak pro občany Havlíčkova Brodu. Jiří Tejkal krátce představil aktivity jednoho ze spoluorganizátorů akce - Židovského muzea. Ředitel gymnázia pak vyzdvihl naléhavou aktuálnost odkazu Anny Frankové. Na závěr vernisáže zazněl smuteční židovský žalozpěv za 6.000.000 „El male rachamim“, který nazpíval Shalom Katz v létě 1945 bezprostředně po ukončení šoa. Výstava sama potrvá do 27. dubna a pro veřejnost bude otevřena ve dnech školního vyučování od 8.10 do 13.40. Zájemci se u hlavního vchodu přihlásí na kancelář a poté jim bude otevřeno. Větší skupiny se mohou objednat předem na tel. 569 669 330.

 

 


vystava-anna-frankova

frank

frank

frank


frank

frank

frank


frank

frank