Na brodském gymnáziu se bojuje o přežití...

Autor: PhDr. Hynek Bouchal, Ph.D. <bouchal(at)ghb.cz>, Téma: Projekty a exkurze, Vydáno dne: 22. 02. 2012

... přesněji řečeno bojovalo, a to v úterý 21. února v dopoledních hodinách. Navštívil ho totiž známý český polárník, dobrodruh a spisovatel Jaroslav Pavlíček...



... přesněji řečeno bojovalo, a to v úterý 21. února v dopoledních hodinách. Navštívil ho totiž známý český polárník, dobrodruh a spisovatel Jaroslav Pavlíček, který se na gymnázium přijel podělit se svými neuvěřitelnými zkušenostmi s životem na extrémních místech naší planety. Studenti si nejen vyslechli povídání o napínavých dobrodružstvích, ale mohli si pod polárníkovým vedením praktické návody na přežití vyzkoušet na vlastní kůži.

Jaroslav Pavlíček byl v roce 1980 členem polské expedice na Mt. Everest, která zdolala horu jako vůbec první výprava v zimě. Na svých dalších výpravách mj. dvakrát přešel Aljašku (pokaždé za 20 dnů), vydal se na výpravu napříč Grónskem, která tvrala 43 dní.  Jaroslav Pavlíček zásadně používá jednoduchou, osvědčenou výbavu, která nebývá zbytečně technicky komplikovaná. Na svých výpravách s sebou například nenosí žádnou navigaci GPS či vysílačku. Vždy je odkázán jen sám na sebe a na své spolucestovatele s heslem: "Kdo chce jít, jde!"

V roce 1987 se poprvé vydal do Antarktidy hledat vysněné místo pro základnu. Po složitém čtyřměsíčním hledání zvolil za místo pro stanici oázu na ostrově Nelson v souostroví Jižních Shetland při úzké šíji Grahamovy země. Stanice je vedena s důslednou energetickou úsporností a ekologickou šetrností. Na základnu nelze cestovat jako turista, pobyt na stanici má vždy pracovní charakter. Dobrovolníci Eco Nelsonu nejsou za svou práci honorováni, naopak celý pobyt včetně dopravy si hradí z vlastních prostředků. Jednou z podmínek návštěvy polární stanice na Nelsonově ostrovu je absolvování třídenního kurzu přežití. Přes to všechno základnu navštívila řada zajímavých osobností, například známý kytarista Lubomír Brabec zde uskutečnil vůbec nejjižnější koncert klasické hudby v historii...

 

A jaký názor měli na celou akci sami studenti?:

Přednáška byla poučná. Pan Pavlíček je na svůj věk velice vitální a aktivní člověk. Myslím, že na to, co on dokázal a prožil, by mnozí lidé ani pomyslet nemohli. Bylo to pěkné zpestření výuky a panu Pavlíčkovi přeji spoustu dalších zážitků s dobrými konci. (Barbora Kubalová)

Celá přednáška byla zajímavá a zábavná hlavně díky povaze Jaroslava Pavlíčka a tomu, že nevyprávěl příběhy naučené, ale zažité. Pěkné bylo, když výklad oživil prezentací a videonahrávkami. Když nám pak ukázal pár „polárnických vychytávek“, tak se všichni zúčastnění bavili. (Markéta Buráňová)

 Přednáška byla zajímavě pojatá. Pan Pavlíček byl symatický... zaujal mě povahou a přístupem. Velmi se mi líbila názorná ukázka jak si vyrobit vařič. Překvapilo mě, že po uškntuí jedovatým hadem mají největší šanci na přežití děti, po nich ženy a až na posledním místě muži. (Mirka Robovská)

Přednáška se mi líbila. Byla velmi zajímavá a poutavá. Myslím, že pan Pavlíček i vzhledem vypadal na dobrodruha. Napovídaly tomu i ty červené tváře. Přednáška byla obohacena o videa z cest Antarktidou, viděli jsme vítání tučňáků, zabíjení ryb. Velmi zajímavá byla i jeho osobní zkušenost se ztroskotáním. Jeho život je obdivuhodný. (Markéta Lindlová)

 

Na závěr ještě komentář vyučující geografie Hany Kvášové:

Nadšení, s jakým Jaroslav Pavlíček vypráví o situacích, které zažil, je neuvěřitelné. Při vyprávění o ztroskotání na malém ostrově poblíž antarktické polární stanice si náhle uvědomí, že je to přesně rok, co se do této situace dostal. Říká, že má na ruce stále mozol od pádlování, kterým se snažil dostat na pevninu z proudu, který nabíral směr Austrálie. Pak se mezi řečí zmínil, že se před nedávnem vrátil z Izraele a ještě předtím z Nepálu. Všude pracoval na experimentu, kterému se věnuje mnoho let -  přežití v extrémních podmínkách. A protože, jak říká, pro svoje pokusy potřebuje velmi pestrý vzorek osob, možnost stát se součástí výzkumu mají i studenti naší školy, kterým přednášel ve středu 21. 2. 2012. I setkávání s takovými „extremisty“ zprostředkovává havlíčkobrodské gymnázium svým studentům a tím rozšiřuje jejich všeobecný rozhled, a to je dobře.

 

 


pavlicek