Exkurze na hvězdárnu v Ondřejově

Autor: Mgr. Tereza Lorencová <lorencova(at)ghb.cz>, Téma: Fyzika, Vydáno dne: 23. 05. 2011

V dnech 13. a 14. května 2011 se v rámci fyzikálního kroužku „Vesmír“ zúčastnila skupinka vybraných studentů exkurze na hvězdárnu v Ondřejově. 

V dnech 13. a 14. května 2011 se v rámci fyzikálního kroužku „Vesmír“ zúčastnila skupinka vybraných studentů exkurze na hvězdárnu v Ondřejově.

Obávaný pátek třináctého, kdy naše výprava vyrazila Posázavským pacifikem směrem k Ondřejovu, nepřinesl žádný katastrofický scénář. Po ubytování v kempu, nacházejícím se v krásné krajině na břehu Sázavy, jsme vyrazili pěšky do sedm kilometrů vzdálené hvězdárny. Na observatoři Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově probíhaly celý víkend dny otevřených dveří, a my jsme tak měli příležitost prohlédnout si mnoho pracovišť ústavu zblízka a poslechnout si výklad nadšených odborníků. V odpoledních hodinách jsme tedy dorazili do cíle a zamířili nejprve k historickým budovám původní hvězdárny. Tam jsme kromě jiného pozorovali ze západní kopule Slunce dalekohledem starým více než sto let. Pod touto kopulí jsme pak strávili zbytek dne čekáním na soumrak, abychom se mohli po setmění zúčastnit pozorování noční hvězdné oblohy. Počasí nám naštěstí přálo. Nebe zůstalo jasné, a každý z nás tak mohl pohlédnout do jednoho z připravených hvězdářských dalekohledů a spatřit nejen tvář našeho nejbližšího vesmírného souseda Měsíce, zjizvenou prastarými krátery, ale také Saturn s nádherným prstencem vrhajícím stín na zářící kotouč této planety. V blízkosti Saturnu zářil i jeho největší měsíc Titan. Ačkoli se nikomu nechtělo odtrhnout zrak od hvězdných scenérií, nebylo na vybranou. Čekal nás ještě návrat nočním lesem zpět do kempu. Na rozloučenou jsme od zaměstnanců ústavu, kteří k nám po celou dobu byli velice vstřícní a milí, dostali na památku knížku se snímky nejznámějších vesmírných objektů.

Po pár hodinách spánku jsme se sbalili a vyrazili opět na hvězdárnu. Tentokrát vlakem a autobusem. Čekala nás prohlídka moderních pracovišť ústavu. Především největšího dalekohledu v České republice, jehož zrcadlo má průměr 2 m a délku tubusu 9 m. Vědecká pracovnice nám vysvětlila, jak probíhá výzkum, sběr a zpracování dat získaných z optického spektra. Další stanoviště, která jsme navštívili, byla například u radioteleskopu, robotického dalekohledu na gama záblesky nebo menšího dalekohledu pro výzkum planetek.

Do Havlíčkova Brodu jsme se vraceli sice unaveni desítkami nachozených kilometrů, ale s mnoha krásnými zážitky. A protože letos fyzikální kroužek nekončí, můžeme snad doufat, že další podobné akce budou následovat. Ještě tento školní rok je naplánováno pozorování úplného zatmění Měsíce amatérským zrcadlovým dalekohledem.

Mgr.Tereza Schwarzová,

vedoucí kroužku

Hvězdárna Ondřejov: www.asu.cas.cz