SOČ: čtyři práce – čtyři první místa

Autor: PhDr. Hynek Bouchal, Ph.D. <bouchal(at)ghb.cz>, Téma: Olympiády a soutěže, Vydáno dne: 06. 04. 2011

Stoprocentní úspěch zaznamenali reprezentanti našeho gymnázia v okresním kole středoškolské odborné činnosti.

Stoprocentní úspěch zaznamenali reprezentanti našeho gymnázia v okresním kole středoškolské odborné činnosti. Havlíčkobrodské gymnázium do něj vyslalo nejvíce soutěžích ze všech středních škol v okrese, ti následně dokázali všechny své výstupy přetavit v první místo a zajistit si tak postup do kraje.

Jako první se na soutěži představil Jan Krejčí ze septimy B, který v oboru fyzika výrazně zabodoval prací „ERGS 2500“, v níž se prezentoval srážkoměrem vlastní výroby. Podobně přesné přístroje vlastní v České republice pouze profesionální hydrometeorologové, jejich celkový počet se v ČR vejde do desítky a Honzův mezi nimi vyniká přesností a nízkými pořizovacími náklady.

Poté předvedla svou práci Mikromycety  z oboru biologie Eva Fialová z oktávy B, která v ní mj. zúročila svou praktickou zkušenost z mykologické laboratoře okresní nemocnice v Havlíčkově Brodě.

V oboru historie soutěžila Věra Hausvaterová ze septimy A, která komisi zaujala originálním zpracováním tématu Benešovy dekrety v současnosti: líbilo se především pojetí dekretů jako nástroje politického boje: jak v evropském parlamentu, tak na domácí scéně.

Jako poslední z našich studentů se představili Vít Boček a  Ludvík Miška ze sexty A. Ve své práci Výroba a využití elektrické energie mimo jiné zjišťovali, jak energeticky náročné jsou jednotlivé spotřebiče, jež běžně využíváme v domácnosti.

Zde jsou dojmy samotných soutěžících:

Věra Hausvaterová: Vyzkoušela jsem si obhájit výsledek svojí práce a stát si za vlastním názorem i přesto, že se na mě upíralo několik párů očí. Právě to považuji za největší přínos a za velkou zkušenost.

Jan Krejčí: Ze svého výkonu jsem neměl tak dobrý pocit, jako ve školním kole. Přece jen na GHB jsem se cítil více "doma". Soutěž se mi moc líbí, porota byla velice objektivní. Uvidíme jak to bude vypadat za měsíc v Třebíči.....

Vítek Boček: Naši práci se nám povedlo úspěšně prezentovat a doufáme, že v krajském kole se náš výkon ještě zlepší.

Eva Fialová: Myslím, že okresní kolo SOČ bylo organizačně dobře zvládnuté. Líbilo se mi že, atmosféra nebyla nijak vypjatá a nevládla tam příliš soutěživá konkurence. Mně tak celkem pohodová atmosféra pomohla alespoň trochu potlačit nervozitu při výstupu. Dále bylo pro mě i velmi milým překvapením, že jsme už zde získali menší ohodnocení.

Ludvík Miška:  Zažít okresní kolo SOČ, a být ohodnocen odbornou porotou byl skvělý zážitek a doufám že se nám krajské kolo povede zase o něco lépe než kolo okresní.

A nakonec přinášíme fotografie ze školního kola:

soc

soc

soc

soc

soc

soc

soc

soc

soc

soc

soc

soc

soc