Pojïte s námi na putovní literární kurs!

Autor: PhDr. Hynek Bouchal, Ph.D. <bouchal(at)ghb.cz>, Téma: Projekty a exkurze, Vydáno dne: 22. 01. 2011

V článku najdete nejen avízo na druhý ročník putovního literárního kursu, ale také podrobnou (foto)reportáž z ročníku prvního.

V článku najdete nejen avízo na druhý ročník putovního literárního kursu, ale také podrobnou (foto)reportáž z ročníku prvního. Děkujeme Zuzce Báčové, Tomáši Adamcovi a Evě Fürstové za dodané materiály a všem, kteří tam tenkrát byli, za neopakovatelný zážitek.

Druhý ročník putovního literárního kursu proběhne tentokráte mezi 14.6. a 19.6. (odjezd a návrat vždy v odpoledních hodinách). Cílem našeho putování tentokrát bude Český ráj s Troskami a Jičínem jako základními geografickými i literárními dominantami celého kursu. Všichni studenti jsou srdečně zváni, přihlásit se lze na facebooku nebo osobně u vedoucích kursu, prof. Římana a Bouchala. Uvidíte, co jste ještě neviděli, uslyšíte, co jste ještě neslyšeli!!!!

Zpráva z literárního kursu „Hrady spatřené“ (2010)

Ve dnech 17. – 21. 6. 2010 se skupinka studentů Gymnázia Havlíčkův Brod pod vedením učitelů Aleše Římana a Hynka Bouchala, zúčastnila literárního kurzu. Celé pětidenní putování se odehrávalo v oblasti Křivoklátska, v místech, která jsou spjata se životy či díly významných českých spisovatelů. Cílem kurzu bylo poznat a naučit se vnímat přírodu ze stejné perspektivy jako to kdysi dělával např. Karel Hynek Mácha (na nějž jsme se zaměřili nejvíce) a jiní romantičtí autoři. Přemisťovali jsme se (vyjma větších přesunů) pěšky, na zádech krosny s vybavením na „5 dní v přírodě.“ Každovečerní stavění a ranní bourání stanů se stalo téměř rituálem, stejně jako vaření jednoduchých jídel v kotlíku či neustálá starost o pitnou vodu. Výprava byla zahájena ve Zbirohu, kde se narodil Josef Václav Sládek, v dalších dnech jsme navštívili zříceninu hradu Týřov nebo hrad Křivoklát, které sehrály důležitou roli v životě K. H. Máchy, na programu byla také návštěva Skryjských jezírek a hradu Točník, nesměla chybět ani oblast v povodí řeky Berounky, do které je zasazeno jedno z nejznámějších děl Oty Pavla – Smrt krásných srnců. Během celého putování nám bylo interpretováno spoustu zajímavých textů, přeci jenom na prosluněné louce se to poslouchá daleko snáze než ve školních lavicích, měli jsme spoustu příležitostí vyzkoušet si tvorbu vlastních „děl“ či pouze obdivovat krásu okolní přírody. Tímto bych chtěla poděkovat všem účastníkům kurzu a především jeho organizátorům za vytvoření skvělé atmosféry a nepřeberného množství zážitků a vzpomínek…

Zuzana Báčová

Den čtvrtý: zachráněný buřtguláš

Čtvrtý den našeho literárního putování, hned po probuzení a každodenní likvidace tábořiště, jsme zamířili pěšky po silnici na tři kilometry vzdálený hrad Křivoklát. Zde jsme dostali rozchod, během kterého jsme si mohli prohlédnout interiér hradu, ale tuto možnost nikdo nevyužil. Většina z nás zamířila ke hrobce pána z Fürstenbergu nebo k vyhlídce, kde jsme se v klidu pokoušeli o krátká literární díla, nebo po vzoru Máchy kreslili náčrtek hradu. Naše kresby se od těch jeho liší, neboť v jeho době byl Křivoklát rozpadlá zřícenina, která v pozdější době prošla rozsáhlou novogotickou rekonstrukcí. Díky časové tísni jsme se přesunuli vlakem do města Beroun, kde jsme absolvovali bleskovou prohlídku centra města a obchodní dům Kaufland, kde jsme nakoupili všechny potřebné ingredience na večerní buřtguláš na otevřeném ohni. Následoval přesun vlakem do vesnice Prskolesy, odkud jsme podnikli pětikilometrovou túru na hrad Točník, kde jsme v podhradí rozbili stany. Při vaření naší večeře se k nám nečekaně přidali další strávníci: kozel s kozami. Díky pohotovému a statečnému zásahu krotitele divé zvěře pana doktora Hynka Bouchala, který vetřelce úspěšně zahnal zpět do jejich přístřešku, byl buřtguláš zachráněn. Dlouhý a namáhavý den se s námi rozloučil přímo Máchovským západem slunce.

Tomáš Adamec

kurs

kurs

kurs

kurs

kurs

kurs



kurs

kurs

kurs

kurs

kurs

kurs

kurs

kurs

kurs

kurs

kurs

kurs

kurs

kurs

kurs