Cognac - malá ochutnávka francouzské kultury…

Autor: PhDr. Hynek Bouchal, Ph.D. <bouchal(at)ghb.cz>, Téma: Projekty a exkurze, Vydáno dne: 13. 05. 2010

V letošním školním roce se skupinka studentů našeho gymnázia pod vedením slečny Mgr. Miroslavy Svobodové a pana Mgr. Libora Tomana zapojila do mezinárodního evropského projektu Comenius s názvem T.A.S.T.E.

V letošním školním roce se skupinka studentů našeho gymnázia pod vedením slečny Mgr. Miroslavy Svobodové a pana Mgr. Libora Tomana zapojila do mezinárodního evropského projektu Comenius s názvem T.A.S.T.E, který symbolizuje pět lidských smyslů.

Díky tomuto projektu naše škola navázala partnerské vztahy s následujícími školami: ISISS P.Giordani - Parma (Itálie), Lycée Beaulieu - Cognac (Francie), Zespó³ Szkó³ Integracyjnych – Varšava (Polsko), Berufskolleg Halle des Kreises Gûtersloh (Německo) a Gimnazija Ormoz (Slovinsko), jejichž studenti se projektu Comenius také účastnili.

Cílem tohoto projektu je poznání odlišných kultur, uvědomění si jejich společných i rozdílných znaků, navázání mezinárodní spolupráce, zlepšení úrovně cizího jazyka i práce s informačními technologiemi.

Naším úkolem bylo pomocí pěti smyslů představit Českou republiku, náš kraj a Havlíčkův Brod stejně starým studentům z Evropy. Nejednalo se o žádné zahlcování nudnými informacemi, nýbrž o prezentaci naší země očima mladých lidí. Studenti z ostatních zemí měli stejný úkol, tudíž jsme se alespoň prostřednictvím hudby, fotografií, videí, jídla či Power Pointových prezentací mohli přenést do různých koutů starého kontinentu.

První setkání zapojených pedagogů a organizátorů se uskutečnilo již na konci minulého roku v italské Parmě. Studenti příležitost vycestovat dostali ve dnech 2. -7. května 2010, kdy se sešli ve francouzském městečku s krásným názvem Cognac. Pro zapojené mladé lidi to byla první, ne však poslední příležitost, jak navštívit cizí zemi a poznat odlišnou mentalitu obyvatel. Další setkání se uskuteční v září následujícího školního roku v německém Halle a další pak na jaře ve Slovinsku.

Malé shrnutí programu:

Neděle 2.5.  Úkolem na celý první den bylo dostat se z Havlíčkova Brodu do Paříže. Takže srocení na vlakovém nádraží, přesun do Prahy, eskalátory, pár stanic metra a autobusová linka na letiště. Let proběhl bez komplikací a v 14:15 jsme přistáli v Paříži na letišti Charles de Gaulle. Po menších peripetiích jsme přeci jenom objevili správnou cestu a po dlouhém vystávání na zastávce konečně nasedli na autobusovou linku, která nás měla dopravit na nádraží Montparnasse. Pařížský autobus nezklamal a nabrané zpoždění se stále zvyšovalo. Po blesku-rychlém „vylodění se“ následoval poklus s kufry po nádraží a hledání správného nástupiště. Po jeho nalezení klus přešel v běh po peronu a my na poslední chvíli naskákali do TGV, které by na nás asi opravdu nečekalo. Znaveni jsme se prodrali ke svým sedadlům a něco přes dvě hodiny si užívali jízdu. Zbývající vzdálenost jsme překonali místním vlakem a ve večerních hodinách dorazili do Cognacu, kde si nás okamžitě rozebrali předem domluvené rodiny a my vyšli vstříc první francouzské noci.

Pondělí 3.5. Ráno jsme strávili prohlídkou školy Lycée Bealieu a přilehlých prostor a následovaly čtyři vyučovací hodiny společně se studenty z rodin, u kterých jsme bydleli. Odpoledne jsme navštívili hrad Chesnel a dozvěděli se také o výrobě Cognacu a Pineau ve městě a okolí. Samozřejmě nechyběla malá ochutnávka. Večer program v rodinách.

 

Úterý 4.5. První vyučovací hodinu jsme opět strávili s našimi „ubytovávateli“, načež následoval proslov pana ředitele, přivítání všech zúčastněných delegací, připomenutí našich cílů, byla předána jednotná trička s logem projektu, zazněla hymna EU a pak se všichni odebrali na společnou snídani. Poté jsme se přesunuli k místní řece Charente, kde jsme nastoupili na lodičku, ve které jsme dopluli do Macqueville. Tam na nás čekala ochutnávka vín a opravdu pompézní francouzský oběd, kde si každý přišel na své.  Po ukončení stolování na nás ještě nachystali malý kvíz- labyrint ve vinicích, v něm jsme ale příliš neobstáli  :-p  Po návratu do města jsme byli přijati na radnici panem starostou, oficiálně přivítáni v Cognacu a po prohlídce krásných veřejných zahrad, v nichž se radnice nalézá, jsme odešli do rodin.

Středa 5. 5. Tento den pro nás začal již „klasicky“ absolvováním vyučovací hodiny s Francouzi. Neměli jsme studenty ze stejné třídy, proto každý absolvoval jiné - někdy více či někdy méně zábavné vyučované předměty. Dle ohlasů mohla být velice zajímavá hodina „španělština ve francouzštině“ nebo biologie, kde na programu bylo „kuchání prasečího srdce“. Mezi nejméně populární pak patřila filozofie. Po škole jsme odcestovali do přístavního města La Rochelle, prohlídli si památky, navštívili místní trhy s všemožnými francouzskými pochoutkami a přeplavili se lodí na druhou stranu města, kde jsme zhlédli univerzitu a navštívili univerzitní knihovnu. V odpoledních hodinách jsme dostali rozchod, který každý využil dle vlastního uvážení, ať už nakupováním nebo procházkou k oceánu a sbíráním mušliček. K večeru jsme se plni zážitků vrátili do Cognacu.

Čtvrtek  6.5. Čtvrtek byl náš poslední den strávený v Cognacu. Celé dopoledne se prezentovaly projekty jednotlivých skupin a my se tak blíže mohli seznámit s kulturou ostatních států, s prostředím, ve kterém žijí a studují naši vrstevníci, měli jsme tu možnost porovnat jazykovou vybavenost stejně starých studentů. Myslím, že jsme v konkurenci pěti zahraničních škol obstáli velmi dobře a rozhodně jsme gymnáziu ani České republice neudělali ostudu. Nakonec jsme byli rozděleni do různonárodnostních skupin a vypracovávali jsme test, za nějž jsme pak dostali drobné odměny a sepisovali dojmy a pocity z těch pár dnů strávených ve Francii. Po obědě jsme měli volno na prohlídku města, zakoupení suvenýrů a přípravu na „bye-bye party.“  Po společné večeři se opravdu rozjela „bye- bye party“, která opravdu mile překvapila…Rozhodně nešlo o strojeně organizovanou zábavu. Všichni byli ohromně spontánní, velký podíl na průběhu akce mají kluci Dominik a Kevin z Německa, kteří se toho opravdu nebojí, DJ, ale na celkové atmosféře se samozřejmě podíleli úplně všichni zúčastnění. Závěrečný rozlučkový večírek nás hodně spojil dohromady, protože i přes všechny rozdíly mladí lidé mají rádi hudbu, společnost, zábavu, vždyť to znáte…

Pátek 7.5. Brzké vstávání bylo opravdu náročné, přesto jsme se ráno v 5:45 v plné sestavě sešli na nádraží, rozloučili se s rodinami, s nově získanými přáteli, s Cognacem a vyjeli směr Paříž. Žádné dobíhání rychlovlaku se protentokrát nekonalo a my se ponořili do víru velkoměsta. Na prohlídku Paříže jsme měli skoro celý den, ale i tak se nám to zdálo málo. Prošli jsme nejznámější pařížské objekty: Invalidovnu, Vítězný oblouk, Champs-Elysées, Louvre, vyjeli výtahem na Eiffelovku, obdivně zírali na katedrálu Notre – Dame, míjeli jsme Obelisk, Sorbonnu, Musée D’Orsay a prošli Lucemburské zahrady.

Dojem z Paříže nám nezkazili ani všudypřítomní černoši s kýčovitými zlatými Eiffelovečkami a mnohá další stvoření. Doufali jsme v poklidný návrat, ale to bychom nesměli jet „slavným pařížským autobusem.“ Než jsme se vymotali z Paříže a než paní řidička všechno vyřídila, bylo už dost hodin na to, abychom se právem začali obávat, že letadlo opravdu nestihneme. Jestliže na TGV byl běh, tak hektický úprk na letiště byl opravdu sprint, přijít na autobus o minutu déle, tak jsme neodletěli. Štěstí v neštěstí…Nakonec jsem s přeci jenom s rudými tvářemi a mokrými tričky dorazili k odbavovací přepážce, prošli různými kontrolami a s pocitem veliké úlevy nastoupili na letadlo zpátky domů a kolem 23. hodiny přistáli na Ruzyni

Musím říct, že projekt Comenius v mnohém předčil mé očekávání a myslím, že mohu mluvit i za ostatním zúčastněné. Především organizace a program byly perfektní, lidé velmi vstřícní a na rodiny si také vůbec nemůžeme stěžovat. Jestliže tento projekt má sdružovat školy a navazovat kontakty pro další spolupráci, pak se vše to povedlo na výbornou…a nejen kontakty mezi školami. I mezi jednotlivci vznikla nová přátelství a vztahy, společně strávené chvíle ve Vás vždy něco zanechají a prožité situace Vás spojí dohromady. Těšíme se na další společná setkání ať už v rámci projektu či mimo něj a doufáme, že se s našimi přáteli v blízké budoucnosti shledáme i zde v Havlíčkově Brodě na našem gymnáziu. Závěrem bych všem chtěla poděkovat za výbornou atmosféru během této akce a velký dík patří zejména panu Tomanovi a slečně Svobodové, kteří do toho šli s námi a tvořili zázemí po celou dobu trvání projektu.

Účastníci zájezdu:

Libor Toman

Miroslava Svobodová

Vít Krčál (A5)

Michal Mrázek (A5)

Veronika Veselská (A6)

Zuzana Báčová (A6)

Nikolleta Benešová (A6)

Adéla Váchová (B5)

Eva Kohoutová (B5)

Anna Hečková (B6)

 

Zuzana Báčová , Sexta A
cognac
cognac
cognac
cognac
cognac