Šachy - republikové a krajské kolo

Autor: Mgr. Martin Richter <richter(at)ghb.cz>, Téma: Sport, Vydáno dne: 01. 05. 2010

Naši studenti zaznamenali další velký sportovní úspěch, tentokrát se jednalo o postup na republikové kolo v šachu. Podrobnosti najdete dále v článku...

Republikové kolo

Ve dnech 30. – 31.3. se v moravském Vyškově uskutečnilo republikové kolo přeboru škol v šachu. Místem konání se stal vyškovský hotel Dukla, který svým vybavením silně připomínal časy minulé. Naši studenti zde byli ubytováni přes noc a i přes nepříliš kvalitní stravu byli s úrovní hotelu vesměs spokojeni.

V kategorii 6. – 9. tříd (nižší gymnázium) se zúčastnili tito žáci: Jan a Simona Suchomelovi (A1), Tomáš Koref (B3), Martin Vácha, Jiří Kaser a Mejstřík Jakub (A4), kteří v nabité konkurenci obsadili z devětadvaceti škol pěkné sedmé místo, což je zřejmě největší úspěch našeho gymnázia vůbec. Navíc Jan Suchomel na třetí šachovnici skončil celkově třetí.

Krajské kolo

V pondělí 1. března se na úřadě kraje Vysočina uskutečnil krajský přebor škol v šachu. Gymnázium Havlíčkův Brod se zúčastnilo ve dvou kategoriích, a to v kategorii 6. – 9. třídy (nižší gymnázium) a v kategorii střední školy (vyšší gymnázium). Obě reprezentační mužstva do turnaje postoupila již začátkem prosince z okresního kola, kde shodně obsadila první místa.

Dosažené výsledky na krajském kole měly velmi rozdílnou podobu. Zatímco reprezentanti vyššího gymnázia zcela propadli a ve tvrdé konkurenci skončili suverénně poslední, žáci nižších tříd zabojovali a po heroickém výkonu nakonec rozdílem jediného bodu získali vynikající první místo, které jim samozřejmě zaručuje postup do republikového finále.

O celkovém prvenství rozhodl zejména poslední duel, který byl na všech čtyřech šachovnicích vyrovnaný. Havlíčkobrodští v něm ovšem ztratili pouze půl bodu, což jim nakonec stačilo na  celkové prvenství.
Kromě vynikajícího umístění je třeba zmínit bezchybný výkon Simony Suchomelové z primy A, která byla ve své kategorii vyhlášena nejlepší hráčkou.