Proč jsou roboti malí a proč šikovní?

Autor: Mgr. Zuzana Šimůnková <simunkova(at)ghb.cz>, Téma: Projekty a exkurze, Vydáno dne: 09. 11. 2009

V pátek 6. listopadu se jedenáct odvážlivců z řad studentů vydalo na půdu Ústavu informatiky Akademie věd ČR vyslechnout si přednášky z probíhajícího Týdne vědy a techniky...

ucastnici


V pátek 6. listopadu se jedenáct odvážlivců z řad studentů vydalo na půdu Ústavu informatiky Akademie věd ČR vyslechnout si přednášky z probíhajícího Týdne vědy a techniky. Nejvíce nás lákala přednáška o robotech. Zjistili jsme, proč jsou tak malí, ale dověděli jsme se mnohem více.

Malí, ale šikovní roboti

(Dojmy sděluje Ondřej Bockschneider z B6)

Exkurze do pražské Akademie věd ve většině z nás vyvolávala právě představu ukázek nějakých robotů. Přednáška Mgr. Stanislava Slušného byla však zejména teoretická. Provedl nás záludnostmi pohybu robotů a také nám ukázal, jak se statisticky dá vyrovnat s nepřesností senzorů robota. Dále jsme se dozvěděli, jak roboti prozkoumávají své okolí a jak postupně zjišťují, kde že se to vlastně nacházejí.

Vývoj inteligence robotů probíhá v jazyce Java a většina věcí se pouze simuluje přímo na počítači. Malí roboti se pak používají právě proto, aby díky chybě v programu nemohli nic poničit.

robot
Díky přednášce jsem se dozvěděl věci, které by mě jinak nikdy nenapadly. Zjistil jsem, že moje chápání fungování robotů bylo dosud zcela zkreslené. Určitě stálo za to si přivstat a jet se do Prahy podívat.

Informační a komunikační technologie ve zdravotnictví

(Dojmy sděluje Mgr. Z. Šimůnková)

V další přednášce nás prof. Jana Zvárová seznámila s projekty, které Ústav informatiky řeší v oblasti zdravotnictví. Zajímavá byla videoukázka software, který umožňuje zubnímu lékaři zadávat do kartotéky stav chrupu během vyšetření pouze pomocí hlasu. Také jsme viděli ukázku z oddělení, kde se pacienti v čekárně sami přihlašují do informačního systému ordinace.

Byli jsme alespoň náznakem seznámeni s problematikou zpracování popisu diagnózy pacienta v textové, respektive ve strukturované podobě. Toto významně souvisí s možností automatizovaného vyhledávání, nebo překladu informací o pacientovi.

Jistě i Vás napadne, že se ve zdravotnictví jedná o velmi citlivé informace a tak se diskuse dotkla problematiky zabezpečení přenosu dat i dat samotných.

Pozorování chemického složení atmosféry pomocí satelitních nástrojů a jeho využití pro předpověï kvality ovzduší

(Dojmy sděluje Jiří Kletečka z A4)

Nejvíce se mi líbila poslední přednáška o pozorování chemického složení atmosféry a jeho využití v předpovědích kvality ovzduší. Na ní nám vysvětlovali, jak pomocí údajů z družic vypočítávají kvalitu ovzduší, a také nám vykládali o různých polutantech, jako O3, NO, NO2, a jejich vlivu na naše životní prostředí.

emise

Zajímavá byla videoukázka s modelem družice, jak snímá povrch Země a pomocí odrazu slunečního světla určuje stupeň znečištění v dané oblasti. Aktuální počasí a stav znečištění se můžeme dovědět na http://medard-online.cz/.