Beseda o Schengenu: slovem i obrazem

Autor: PhDr. Hynek Bouchal, Ph.D. <bouchal(at)ghb.cz>, Téma: Projekty a exkurze, Vydáno dne: 22. 04. 2008

V pátek 19. dubna se na našem vzdělávacím ústavu uskutečnila beseda o schengenském prostoru a místě České republiky v něm.

V pátek 19. dubna se na našem vzdělávacím ústavu uskutečnila beseda o schengenském prostoru a místě České republiky v něm. Politologicky zaměřenou akci zprostředkoval bývalý student gymnasia, v současnosti posluchač politologie, psychologie a sociologie Masarykovy University Jan Sojka. Učinil tak již popáté, tudíž lze mluvit o tradičním politologickém kursu, který je našim studentům v ročních intervalech nabízen. Honzovi za takovou osvětu patří nezměrný dík! Na akci se tradičně podílí také Cevro – liberální akademie, soukromá vysoká škola politologická, mezi jejíž frekventanty patřila a patří řada renomovaných politiků.

Všech pět přednášek se nějak dotýkalo vztahu České republiky a Evropské Unie. Jelikož přednášející byli vesměs vysokoškolskými pedagogy, nikoli politiky, jejich promluvy poznamenala zřejmá snaha o objektivitu, vyváženost a nečernobílost podávaných informací. Takovou snahou bylo nepochybně ovlivněno i letošní vystoupení. Přímo z jámy lvové: z oddělení koordinace schengenské spolupráce, odboru azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra České republiky k nám přijel Mgr. Robert Solich. V jakémkoliv vyhledávači lze snadno zjistit, že jde o člověka, který je zván jako expert na danou tematiku na nejedno respektované fórum; naši studenti nejen poslouchali jeho výklad, ale s vlastními názory, postřehy a dotazy vystoupili v návazné diskusi: Více než vhodné prolnutí tématu s regionální politikou provedla starostka Havlíčkova Brodu Jana Fišerová, která v krátkém zahajovacím proslovu ocenila jednak tento alternativní způsob výuky, jednak připomněla otevřenost a provázanost současného evropského prostoru, jež ostře kontrastují s bezútěšným vězením, které z naší vlasti učinili komunisté v letech 1948-1989.

Očima Anny Chudobové, studentky septimy B: Jsem součástí schengenského prostoru, ale co mi to přináší? To byla hlavní otázka, na kterou se nám, studentům Havlíčkova gymnázia, v pátek 18. dubna snažil odpovědět Robert Solich. Schengen byl pro nás velmi atraktivní téma nejen proto, že do něj nově patří i Česká republika, ale i proto, že ne málo studentů se chystá studovat obor, kde jim znalost tohoto tématu určitě přijde vhod.

O Schengenském prostoru se, hlavně poslední dobou, hodně mluví, ale málo se o něm ví. A právě to měla tato informativní přednáška napravit. Musím přiznat, že svůj úkol beze zbytku splnila. Takové množství nových poznatků, jaké jsem zde získala za dvě hodiny, bych nebyla schopná vyčíst z odborných knih ani za měsíc. Pan Solich nevynechal ani nejmenší detaily a opravdu svědomitě nás seznámil s celou problematikou. Jenže možná právě v tom byl kámen úrazu. Přednáška trvala bez přestávky skoro dvě hodiny a z množství informací, které se na nás sesypalo, nebylo možné si zapamatovat více než malý zlomek. Navíc v záplavě nových pojmů se dalo jen těžko rozlišit, které z nich jsou doopravdy důležité a které mají význam pouze pro odbornou veřejnost, do které bohužel nás studenty nelze řadit.

Po velmi zajímavém úvodu do problematiky Schengenského prostoru, jsem postupně viděla jak se i těm nejpozornějším studentům začínají klížit oči a jak, stejně jako já, bezradně těkají po ostatních spolužácích. Nicméně polomrtvou třídu poměrně rychle probrala z limbu diskuze a šikovná motivace v podobě kalendářů, které celou dobu vyzývavě ležely na stole před námi. O zájmu studentů o téma Schengenského prostoru ale může svědčit to, že dotazů bylo nejen více než nabízených kalendářů, ale bylo jich dokonce i více než na kolik se dalo za diskuzní čas odpovědět. A podle úrovně dotazů si troufám říct, že přestože byla přednáška nadstandardně dlouhá, studenti si z ní odnesli hodně praktických informací.

Očima Ondřeje Rázla, studenta septimy A: V pátek 18. dubna absolvovali vybraní studenti gymnázia besedu o Schengenském prostoru. Kdo jiný by měl zvídavým gymnazistům o Schengenu, o kterém už zajisté mnoho slyšeli, vykládat, než odborník na slovo vzatý. Tím byl Mgr Robert Solich, který pracuje na oddělení koordinace schengenské spolupráce na ministerstvu vnitra ČR. První části besedy patřila obecným informacím o Schengenské dohodě, zapojila se do ní i starostka HB Jana Fischerová, která má s cestováním a zahraničím bohaté zkušenosti. Ve druhé části hovořil Robert Solich o přípravách Česka ke vstupu do Schengenu, kterých se aktivně účastnil. V závěru byl prostor pro dotazy studentů, zajímali se především o klady a zápory Schengenského prostoru.
Myslím si, že beseda byla pro studenty přínosem, znalosti z výuky si rozšířili informacemi od odborníka.

Schengen
Schengen
Schengen