Gymnázium rekonstruuje hrobku

Autor: Eva Fürstová <>, Téma: Kultura, Vydáno dne: 14. 04. 2008

Budujeme Núbijskou hrobku v Muzeu Vysočiny.

Středeční ( 20.2.2008) besedou s Mgr. Onderkou z Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur (Oddělení pravěku a starověku Přední Asie a Afriky ) na téma Egypt, se odstartovala pomyslná expedice našich studentů do Núbie. Besedy se zúčastnili učitelé gymnázia, pracovníci Muzea Vysočiny HB a přes padesát studentů, zkrátka všichni, kteří se budou na tomto velkém projektu podílet. Nutno podotknout, že živost a praktičnost předávaných informací o životě i kultuře Egypta a Núbie nám všem zúčastněným byla velkou motivací k účasti na akci.

A jak je to vlastně s naší rekonstrukcí hrobky v Núbii? Učitelé výtvarné výchovy našeho gymnázia byli vyzváni pracovníky místního muzea ke spolupráci na přípravě výstavy Núbie v dobách faraonů, kterou kurátorsky zajišťuje právě pan Onderka. S ním a s kolegy z muzea jsme po besedě sestoupili do brodského podzemí, konkrétně do chodeb mezi muzeem a galerií, aby jsme vymysleli jak tyto prostory proměnit v podzemní chodby v egyptské pyramidě. Návštěvníci budoucí výstavy, po shlédnutí vzácných nálezů z Núbie, potom také sestoupí dolů, do hrobky, do iluze, že se procházejí labyrintem chodeb v pyramidě. A právě tuto egyptskou iluzi, dobové kulisy budeme mít se studenty na starost vytvořit. V podzemí „brodské pyramidy“ tak vznikne například malovaná pohřební komora, chodby, výklenky s napodobeninami původní keramiky, soškami Wešebtů, mumiemi, stélami a obětními kameny, fragmenty knihy mrtvých a pro zájemce i možnost si něco vyzkoušet . Do projektu je zapojeno mnoho našich studentů ( tercie B, sekundy, kvinty, 2. roč.,...) ale i studenti oboru umělecký keramik z Akademie a Vyšší odborné školy ze Světlé N/S, také žáci místní ZUŠ pod vedením pana V.Černocha.

Tento netradiční projekt přinese všem studentům možnost vyzkoušet si původní techniky, učit se spolupracovat na společném úkolu, poznat muzeum, jako zajímavý a tvůrčí prostor, navázat spolupráci s Náprstkovým muzeem a především skrze svoji tvorbu se dozvědět zajímavé informace o nádherné kultuře Egypta a Núbie