Bezpečnější Internet

Autor: Mgr. Zuzana Šimůnková <simunkova(at)ghb.cz>, Téma: Informatika (ICT), Vydáno dne: 24. 10. 2012

Snad více bezpečně budou ode dneška naši primáni využívat Internet.

nebezpečí-internetu-2


Snad více bezpečně budou naši primáni využívat Internet

Pro žáky primy jsme 24. října 2012 připravili pořad o nebezpečí na Internetu. Pro současné mladé lidi je pojem Internet spojený se zábavou a zejména komunikací, přináší ovšem mnohá úskalí, která známe z komunikace v reálném světě. Děti se mohou stát nejen terčem útoku, ale i jeho strůjci, proto jsme se zaměřili na obě tyto stránky v případě kyberšikany, kyberstalkingu a kybergroomingu.

nebezpečí-internetu-1
nebezpečí-internetu-2

Den bezpečnějšího Internetu 2012

Únorová přednáška k tématu bezpečnosti na Internetu byla určena žákům primy a sekundy.

SID2012-1
SID2012-2
SID2012-3
SID2012-4
SID2012-6
SID2012-9
SID2012-8
SID2012-7

Po seznámení s pojmy kyberšikana a kybergrooming byla diskuse prokládaná filmy s daným tématem (např. kyberšikana - Let's Fight It Together, kybergrooming ovce.sk).

Přednáška o (ne)bezpečí Internetu 2011

Lektor pan Nadrchala ze společnosti e-bezpečí přijel i letos. Studenti sexty, septimy a odpovídajících ročníků se seznámili s problematikou bezpečnosti na internetu a souvisejícími zákony.

Přednáška o (ne)bezpečí Internetu 2010

Žáci sekund a tercií absolvovali přednášku projektu E-bezpečí v podání P. Nadrchala. Více o jejich dojmech se dočtete v samostatném článku.

Cybergrooming - nejlepší prezentace je od našeho týmu

Koncem března 2010 byly zveřejněny výsledky celostátní soutěže projektu E-bezpečí. Vyhodnocení soutěže v kategorii Prezentace, věková skupina 11 - 15 let, přineslo radostný výsledek - ve této kategorii byla v rámci celé republiky nejlepší práce Davida Hladíka a Jana Svatoše z kvarty A!

Ovce.sk

Bezpečnosti na Internetu se věnuje několik českých webů (saferinternet.cz , e-bezpeci.cz , bezpecne-online.cz , ...). Na Slovensku má podobné zaměření web zodpovedne.sk , se kterým je spojený projekt ovce.sk. Animované pohádky na tomto webu jsou přínosem nejen pro děti.

PaySecCup

 Žáci sekundy, tercie a kvarty se v rámci výuky informatiky zapojili do soutěže PaySecCup vyhlášené na webu bezpecne-online.cz. Třídy soutěží jako celek, přispěním je práce každého registrovaného žáka. Cílem je získání dalších poznatků o bezpečném používání Internetu. Momentálně probíhá březnové kolo, jsou před námi ještě dvě. Všichni doufáme, že červnové vyhlášení výsledků přinese pro některou z našich tříd hlavní cenu - školní výlet na Tropický ostrov do Německa.

Facebook

Pro naše mladší studenty cituji z dokumentu Bezpečnost na Facebooku: "Děti mladší 13-ti let mají na Facebook zakázaný přístup. Rodiče dětí starších 13-ti let by měli zvážit, zdali by na děti neměli dohlížet během používání Facebooku."

Bohužel je výše uvedený dokument přeložený do češtiny pouze částečně, nicméně nejdůležitější zásady bezpečného chování přeloženy jsou. Důležitá poznámka ohledně potvrzování žádostí (request) zůstala pouze v angličtině (volný překlad): "Nezapomeňte, že i když to odporuje pravidlům Facebooku, lidé nejsou vždy těmi, za které se vydávají. Vždy musíte být opatrní, když žádáte o kontakt, nebo potvrzujete žádost od člověka, kterého neznáte z reálného světa. Je vždy riskantní potkat se osobně s někým, koho neznáte prostřednictvím přátel z reálného světa."

Co se týče souhlasu rodičů, nejde o to, aby rodiče četli Vaše soukromá sdělení, jde o to, aby Vás uchránili před příliš velikou důvěřivostí. Bohužel minulý měsíc přinesl v Anglii další případ zneužití internetové komunikace s tragickým koncem. Jasný případ kybergroomingu, o kterém jsme informovali naposledy.

Pokud Vás více zajímá problematika sociálních sítí a bezpečnosti, uvádíme odkaz na článek na stránkách e-bezpečí .

Kybergrooming

Termín kybergrooming označuje elektronickou komunikaci s neznámým člověkem, jež se snaží svou oběť manipulativními postupy vylákat na osobní schůzku s cílem oběť např. sexuálně obtěžovat či zneužít. Tento problém je aktuální. Podle výzkumů komunikuje v rámci elektronické komunikace každé čtvrté dítě s neznámými lidmi, přičemž 20 % oslovených dětí je ochotno se s takovým člověkem setkat i v reálném životě.

Na podzim roku 2009 proběhla soutěž pro studenty ve věku 11 - 18 let, která se této problematice věnuje. Naši školu reprezentovaly prezentace dvou týmů z kvarty A (D. Hladík, J. Svatoš a R. Fučík, T. Ulip).

U nás ve škole

Naše škola spolupracuje s projektem Safer Internet a dalšími, které podporují bezpečné chování na Internetu.

Spolupráce započala s osvětovým centrem evropského programu bezpečnějšího internetu v rámci projektu Safer Internet poté, co se RNDr. J. Kocman a Mgr. Z. Šimůnková zúčastnili semináře Safer Internet v Jihlavě.

Na základě informací získaných na tomto semináři jsme zpracovali informační leták pro studenty GHB (k další práci v hodinách IVT a k publikaci na nástěnkách). Také rodiče byli obeznámeni s touto problematikou během podzimních rodičovských schůzek. Prostřednictvím promítání krátkého videa jsme chtěli upozornit na možná úskalí Internetu. K dispozici byl informační materiál zpracovaný podle podkladů projektu Safer Internet.

O této aktivitě informoval i www portál projektu Safer Internet. Leták, který jsme zpracovali pro rodiče, je k dispozici i pro další školy.

Jak řešit problémy

Součástí programu je Internet Helpline (Osvětové a asistenční centrum bezpečnějšího internetu). Internet Helpline provádí osvětu s cílem zvýšit povědomí o bezpečnějším užívání internetu a zároveň poskytuje dětem podporu ve formě psychologické a sociální pomoci v osvojování si zásad bezpečné práce, získávání informací, chatování, brouzdání a pomoci cítit se na internetu bezpečně.

Internet Hotline (internetová horká linka) bojuje proti ilegálnímu obsahu, umožňuje občanům České republiky hlásit nelegální obsah, především dětskou pornografii a další formy komerčního a sexuálního zneužívání dětí a předávat oznámení příslušným činným orgánům.