Beseda o komunistických zločinech

Autor: Mgr. Jiří Rojka <rojka(at)ghb.cz>, Téma: Projekty a exkurze, Vydáno dne: 07. 12. 2006

Již druhým rokem pořádá organizace Člověk v tísni projekt "Příběhy bezpráví". Do tohoto zajímavého projektu se zapojila i naše škola.

Již druhým rokem pořádá organizace Člověk v tísni projekt "Příběhy bezpráví". Po přihlášení do databáze je škole bezplatně zaslán film, po kterém se má uskutečnit beseda s pamětníky. I Gymnázium Havlíčkův Brod se rozhodlo zapojit do této akce. Ve spolupráci s Konfederací politických vězňů (KPV-ČR) jsme vyhledali hosty na besedu a požádali o film z roku 1990 režiséra Jana Mudra s názvem "Případ dr. Horáková." Jak je již ze jména patrné, dokumentární film vypráví o tragickém osudu dr. Milady Horákové, která byla v roce 1949 zatčena a ve vykonstruovaném procesu odsouzena k trestu smrti a v roce 1950 popravena. Jako hosty jsme pozvali p. Miloslava Růžičku a p. Jaromíra Stojana. Oba byli politickými vězni a jsou členy KPV-ČR.

Miloslav Růžička byl tzv. "venkovským boháčem" (kulakem), spolumajitelem malého hospodářství. To se stalo důvodem k jeho zatčení. Při soudním přelíčení byl např. obviněn z velezrady a trestného činu sdružování proti státu. Odsouzen byl k pěti letům vězení, které si odseděl v pankrácké věznici a v táboře nucených prací (TNP) v Jáchymově. Dnes je významným činovníkem KPV-ČR.

Jaromír Stojan byl podle svých slov zatčen "... na osobní přání jednoho poslance" a strávil několik let v Jáchymově. V TNP, kde těžil uranovou rudu. V současně době je předsedou odbočky KPV-ČR v Havlíčkově Brodě.

Promítání filmu a následné besedy se uskutečnily dvakrát, a to 21. 11 a 22. 11. 2006 Obě besedy proběhly ve vynikající atmosféře a za zájmu všech besedujících. Po promítnutí dokumentu uvedl (ve stručnosti) studenty do doby procesů jejich kolega Petr Tvrdý. Následně nás oba pánové stručně seznámili se svými osudy a poté byl dán prostor otázkám. V první diskusi byli hosté dotazováni převážně na otázky kolem procesu získávání moci komunisty a na současné možnosti KSČM. Ve druhé debatě se studenti nejvíce ptali na osobní zážitky obou vzácných hostů. Povídání bylo příjemné a zajímavé, ale zvláště zážitky z věznění nepatří k těm, které by člověka naplňovaly příjemným pocitem. Ale i tyto věci je důležité znát.

V závěru nám oba hosté popřáli všechno dobré a projevili přání, abychom se v případě potřeby postavili za demokratické principy v naší zemi a nebyli nuceni prožít to, čím prošli oni. Každému ze zúčastněných věnoval p. Růžička textovou kopii vzpomínek p. Jaromila Langra a počty vystěhovaných rodin v rámci tzv. "Akce K."

Rovněž se nám svěřili, že jsme první škola v Havlíčkově Brodě, která uspořádala besedu na téma komunistických procesů z padesátých let. S největší pravděpodobností se tyto besedy stanou tradičním doplňkem výuky dějepisu a ZSV pro poslední a předposlední ročníky Havlíčkova gymnázia.

Na závěr bych chtěl vyjádřit poděkování všem zúčastněným, kteří se podíleli na této hodnotné akci, především Mgr. Kateřině Kořínkové a PhDr. Hynku Bouchalovi, Ph.D.


Petr Tvrdý
B6
Beseda "Příběhy bezpráví" 1
Beseda "Příběhy bezpráví" 2
Beseda "Příběhy bezpráví" 3